Zákaznická linka » (+420) 725 325 991

Přírodní futony doporučujeme otáčet, natřásat, poklepávat a přehýbat, aby se dostatečně provětraly a vyrovnaly.
Přírodní futony s vysokým podílem rouna (konopí, lnu, vlny, bavlny) doporučujeme otáčet 2-3x za měsíc. Přírodní futony s více jádry doporučujeme otáčet 1-2x za měsíc.

Čím větší hmotnost osoby, intenzita používání a vlhčí klima, tím častější je otáčení. V létě, ve vlhkém klimatu nebo v době, kdy se člověk hodně potí (když je nemocný nebo je velmi horko), je potřeba přírodní futony větrat, poklepávat, přehýbat, otáčet a kontrolovat častěji. Přírodní futony není dobré ihned po probuzení zastýlat, aby se zabezpečil lepší přístup vzduchu a odvod vlhkosti.

Při manipulaci s futonem je třeba futon přidržovat i v místech mimo poutka a dbát, aby celá váha futonu nevisela pouze na poutkách a byla více rozložena. Soustředění celé jeho značné váhy jen do jednoho nebo dvou bodů může při opakovaném zvedání futon poškodit.

Přírodním futonům svědčí, jsou-li vystavovány slunečním paprskům a je-li k nim zajištěn přísun čerstvého vzduchu. Sluneční světlo s UV zářením spolehlivě uvnitř přírodního futonu zničí roztoče, kterým se daří tam, kde je vlhko, teplo a kde mají dostatek potravy v podobě zbytků lidské kůže a prachových částic.

Přírodní futony se umisťují na rošt s rozestupy 3 cm, nejvýše 4 cm mezi prkny nebo lamelami. Prkna nebo lamely by měly mít kulaté okraje. Je možné použít i hustší rošt s rozestupy 2 cm.
Nedoporučujeme pokládat přírodní futony přímo na studenou zem, kde hrozí srážení vlhkosti mezi přírodním futonem a zemí. Je vhodné položit mezi přírodní futon a studenou zem izolační vrstvu, např. tatami. Nejvhodnější je samozřejmě přírodní futon umístit výše do postele nebo do rámu na dřevěný rošt. S ohledem na váhu přírodních futonů doporučujeme pevný a nikoli flexibilní rošt.

Přírodní futony se nesmějí prát. Na vyčištění běžných skvrn a šmouh je vhodné použít suchý čistič na skvrny a po vyčištění přírodní futon lehce vysát vysavačem. Pokud u přírodního futonu dojde k polití či pomočení, je nutno jej nechat úplně vyschnout při pokojové teplotě. Poté lze přírodní futon dočistit kartáčkem, v případě potřeby použít suchý čistič.

Doporučujeme přírodní futony 1x za měsíc vysát vysavačem a používat bavlněné, lněné nebo konopné prostěradlo nebo chránič.

Vlastnosti přírodních materiálů

 • 100 % přírodní latex
  100 % přírodní latex

  Přírodní latex dodává matraci měkkost, pružnost a vysokou tvarovou stálost...

 • Konopí
  Konopí

  Konopné rouno dodává matraci pevnost. Lze je umístit přímo pod potah, aby bylo co nejblíže tělu…

 • Len
  Len

  Lněné rouno dodává matraci pevnost a slouží jako výplň matrace nebo se pokládá mezi další vrstvy sendviče...

 • Bavlna
  Bavlna

  Bavlněné rouno vyplňuje matraci, případně tvoří výplň mezi dalšími vrstvami sendviče. Díky svým vlastnostem tvoří vhodnou vrstvu přímo pod potah matrace....

 • Kokosové vlákno
  Kokosové vlákno

  Kokosové vlákno dodává matraci tvrdost, tuhost, pevnost a stálost tvaru...

 • Vlna
  Vlna

  Vlněné rouno se vzhledem ke svým vlastnostem nejčastěji používá jako vrchní vrstva v matraci

 • Koňské žíně
  Koňské žíně

  Koňské žíně dodávají matraci pružnost a vzdušnost, drží tvar i při dlouhodobé mechanické zátěži...

Kontakt

Přírodní futony, s.r.o.

 

IČ: 072 61 250

Vedená u Městského soudu v Praze - spisová značka C 297937

 

Kontaktní osoba: 

Ing. Ludiše Burgrová

Zámecká 312 

768 04 Střílky

mob. +420 725 325 991

 

Email: info@prirodni-futony.cz

Email-2: prirodni-futony@seznam.cz